Dar apie Linux

<–I made it too

 

 

 

 

 

Reikia kažkaip užbaigti šį ciklą apie Linux’ą mamai. Nes galų gale sutvarkėme printerį! Tam, kad prisiminti (“kad” su bendratimi – ir ką jūs į tai?):

Aš suprantu, kad jums nebus labai įdomu sužinoti, kad labai geras žmogus (beje, kiek susidūriau su Linux’o naudotojais, tai jie visi labai paslaugūs ir geri, jei kalbama apie Linux’ą; ir labai bjaurūs bei nesukalbami, jei kalbama apie M$) toks čekas Michael Gruz Ubuntu portalan sudėjo daug senesnių ir naujesnių Canon printerių draiverių (tvarkyklių), bet kad jos su Ubuntu 12.04 (precise pangolin) nedraugauja ir kad vienam geriausių Lietuvos Linux’o (ir tikriausiai ne tik Linux) developerių Mantui1 teko gerą pusvalandį sugaišti, kol tuos draiverius padarė tinkamais ir spausdintuvas atgijo! Antra vertus senas spausdintuvas tas, o ir pats Canon’as nelabai rūpinasi tvarkyklėmis šiai operacinei sistemai ir nesistengia jų atnaujinti – palieka tai pačiai Linux bendruomenei.

Aš manau, aš suprantu, jog jums įdomiau būtų sužinoti daugiau apie Linux bendruomenę, jos bendravimo būdus ir kaip veikia ši open source (atviro kodo) bendruomenė.

Man irgi tai būtų kur kas įdomiau ir vis dar įdomu, nes susipažinau su ta bendruomene tik paviršutiniškai, bet papasakosiu ką supratau.

Ideologija

Aha, tie už nugaros stovintys - tovariščiai iš Microsoft 🙂

Open source bendruomenė kuria nemokamas kompiuterines programas (tame tarpe operacines sistemas). Kūrimas remiasi tuo, jog vienas žmogus negali turėti visų žinių, kad vienas kūrėjas negali sukurti produkto, kuris būtų toks geras, kokį galėtų sukurti bendruomenė. Pinigų šiame kūrimo procese nėra todėl, kad jie trukdytų.
Čia mano tokia interpretacija – gali būti, kad ji teisinga. Žinoma, gan sunku visuomenėje, kuri paremta ekonominiais santykiais, kur prekių ir pinigų srautai pagrindiniai santykius apibrėžiantys kriterijai, suprasti, jog pinigai gali trukdyti sukurti pilnavertį produktą.
Yra nuomonė, jog: ta linux’o bendruomenė per daug anarchiška, ten tvarkos nėra, todėl jie negali sukurti pilnaverčio dalyko. Šitaip sakė vienas kolega, tik nepamenu kuris. Tačiau bandydamas įvertinti mokamą programinę įrangą ir open source nešališkai matau, jog ir mokama programinė įranga turi bjaurių ydų: (1) uždaras kodas ir gamintojo baimės prarasti pajamas izoliuoja vartotojus; (2) kuriama tik tai kas “apsimoka” (jei lyginti su muzikos industrija: kuriamas tik popsas3); (3) atsiranda tokios savokos kaip “piratai”, t.y. visuomenės priešinimas.
Iš principo abi stovyklos yra dalinai teisios. Aš net žinau (žinojau) tokią kompaniją, kuri vadinasi kažkokios uogos pavadinimu (anglišku), katra yra skandinaviška ir kuri kuria komercinius produktus remdamasi open source programomis. Toks savotiškas mišūnas2, kuris sugeba panaudoti nemokamus įrankius, tam kad sukurtų nišinius produktus, kurie kuria vertę kažkokioms nišoms, kurios moka už tai pinigus.
Man open source ideologija artima širdžiai. Man patinka, kad kuriamas produktas, tam kad jis duotų naudos visai bendruomenei, kad kuriami/tobulinami dalykai nepriklauso nuo finansinių galimybių, t.y. daroma tai kas svarbu ir įdomu, o ne tai kas apsimoka. Laisvas (neribojamas pinigais) minčių ir idėjų judėjimas tarp žmonių kuria kažką gero ir gražaus. Na gerai, kartais šiek tiek kreivo ir gykiško, anarchiško ir bardakiško, bet man vistiek tai patinka. Aš net manau, jog ši bendruomenė viena pirmųjų, kuri pradėjo stumti paradigmą, t.y. supratimą ir požiūrį į regis fundamentalius ir nepajudinamus dalykus.

Bendravimas

Čia pagrindinės Linux distribucijos matosi

Bendruomenė anarchiška, bet kažkokios paslaptingos gravitacijos jėga (be Higso bozonų tikriausiai neapsieita) jos nariai susiburia į branduolius. Vienas jų yra Ubuntu (kažkoks afrikietiškas žodis, kuris reiškia panašiai ką reiškia ir kumbaya). Spėju, kad bendruomenė buriasi apie žvaigždes/talentus, kurie “veža” pasekėjus/tobulintojus. Tokia savotiška natūrali trauka. Nesu tikras, nes nevisai įsitraukęs į šių bendruomenių gyvenimą, bet spėju, kad tos žvaigždės kuriasi, sprogsta supernovomis ir taip pat susijungia į juodąsias skyles. Jei mano toks spėjimas nors kiek traukia link teisybės, tai gal kas iš žinančių pasidalins tokiais pavyzdžiais?
Gan sunku padaryti pirmąjį žingsnį ir įžengti į tą visuomenę, nes čia nėra įkyraus marketingo, kuris sako, kad “štai mes turime ko tau reikia, ateik, pirk!”. Žmogus turi pasirinkti tai, kas jam patinka ir svarbiausia jis turi domėtis ir sužinoti daugiau apie tai pats. Žodžiu žmogus turi turėti problemą ir ieškoti sprendimų, o jei open source bendruomenė gali ką nors pasiūlyti, tai tu turi pats pasidomėti.
Žengus pirmąjį žingsnį jau lengviau. Supratus, kokie forumai, kokios žvaigždės kurioje sistemoje esi jau žinai kur ieškoti informacijos. Kai aiškūs principai – visa kita tik smulkmenos, kurias išspręsti padės bendruomenė. Kaip sakė vienas žmogus: šių garbingų žmonių rūšis ypatinga – padės visada. Padės visada atsikratyti priklausomybės nuo M$.

Galutinis produktas

Mes tai žinom kaip tie gykai atrodo ir kokios jų merginos 🙂

O Ubuntu 12.04, kurį suinstaliavau mamai – labai fainas. Padaryta viskas taip, kad nereikėtų paprastam vartotojui jungtis konsolę ir ten įvedinėti kažkokias komandas. Bet atsiradus problemoms tenka jį įjungti. Jau antrą savaitę mama sėkmingai naudojasi kompiuteriu ir kol kas jokių požymių, kad ji kuo nors blogesnė nei Windows. O mane kartais apima toks malonus jausmas, kad esu bendruomenės, kurios ideologija geresnė nei komunizmo, narys ir kad bet kurią problemą galėsiu išspręsti, nes toks malonus bendrumo jausmas… Ir savotiškas pasididžiavimas, kad esu vienas iš tų retų, kurie bent jau turi nutuokimą kaip tas Linux’as veikia.

______________________________________________

1– su juo susipažinau studentų bendrabutyje (gyvenau su informatikais, nors pats telekomunikacijas ir elektroniką mokiaus), jis gyveno rūsyje. Programerių juoko jausmo ir folkloro flagman’as. Žmogus-legenda. Dar visaip tobulina ir pritaiko Ubuntu Lietuvos vartotojams ir pavadinęs jį Baltix. O Baltix nediegiau mamai, nes kažkada su sena versija prisidirbau su juo ir ten vieną kompą truputį sugadinau ir dar dėl to kad Mantas labai užsiėmęs žmogus mano pagalbos prašymų G+’e nepastebėjo ir nepaaiškino, jog senos problemos išspręstos ir kad pusės problemų, kurių turėjau su Ubuntu nebūčiau turėjęs su Baltix.

2– Čia vėl galvon toptelėjo įdomi analogija: mišrūnai šunys būna daug atsparesni ligoms ir daug stipresni už grynaveislius. Tokia tad mūsų evoliucija – tik imant geriausius dalykus iš visur gali sukurti dar geresnį.

3– Tad jeigu jūs esate metalistas irba koks alternatyvščikas ir jūs naudojate Windows, tai jūs klausotės visiško meinstrymo ir gadinate savo vardą.

Skirmantas Tumelis

Sudėtingi dalykai susideda iš paprastų. O patys sunkiausi yra paprasti dalykai.

8 Comments on Dar apie Linux

 1. Dėl pinigų čia biškį prašovei. Pinigai ten, kaip ir kitur, patys savaime netrukdo. Trukdyti gali juos duodantys davikai, jeigu pas juos kreiva agenda 🙂

  Pvz., šiais laikais didžioji dalis paties kernelio pakeitimų padaroma apmokamų kompanijų darbuotojų (IBM, Intel, Nokia…). Žr. čia, surūšiuoti pagal aktyvumą (ieškok “employers”): http://lwn.net/Articles/395961/

  Kas dėl “mišrūnų”, tai irgi visai ne jokia ne išimtis. Pagalvok vien kiek visokių frylanserių paima kokį nors Drupalą ir kepa ant jo saitus užsakovams. Už tai jie “susimoka” konsultuodami vienas kitą bendruomenėje, raportuodami ir taisydami klaidas, rašydami extensionus, kurie ilgainiui tobulėja ir keliauja “upstream”. (Čia gal biškį idealizavau veiklos sklandumą, bet mintis tokia).

  Puikus lietuviškas egzempliorius: http://pov.lt/

  Dėl žvaigždžių tu iš esmės teisus, tik nelabai supratau palyginimo su supernovomis ir juodosiomis skylėmis 🙂

  1. Juodos skylės ir supernovos, tai fantazijos. Na ta prasme, labai jau perkeltine prasme norėjau paklausti ar nebuvo kokių nors distribucijų, kurios nunyko, arba labai išsikerojo ir išaugo į kitas šakas… Fantazijos čia mano tokios.

   O dėl pinigų -- nu taip, pastaba ta tinka. Trukdo duodantys pinigus žmones. Patys pinigai netrukdo. Ir man jie netrukdo -- oi kaip netrukdo! 🙂

   1. Konkrečiai su distribucijom — buvo. Maža nepasirodys (dešinėj — “genealoginis medis”): http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_distributions 😉

    Šiaip ten galioja gana tiesioginė darviniška atranka. Daugiau, nei viena prasme: akivaizdu, kad konkuruojama dėl resursų (vartotojų dėmesys, programuotojų laikas, etc), mažiau akivaizdu tai, kad dažniausiai yra paveldimumas — su atviru kodu nebūtina pradėti nuo nulio, o imi labiausiai patinkantį kodą ir pradedi su juo tvarkytis taip kaip tau atrodo teisinga.

    Labai retais atvejais po forkų (apytechninis terminas, reiškiantis, kad dalis bendruomenės pasuko laivo kloną kita kryptimi) įvyksta projektų remerdžieriai. Žymus atvejis — GCC/EGCS forkas. Žmonėms pabodo kaip nerangiai vystomas GCC (pagrindinis kompiliatorius open sorso pasaulyje) ir jie įsteigė alternatyvų EGCS (žinoma, GCC kodo pagrindu). Ir jie taip greitai pademonstravo savo siūlomo darbų organizavimo privalumus, kad GCC chebra skubiai susirinko savo žaislus, atnešė juos į EGCS smėlio dėžę ir paskelbė taiką, mol nuo šiol ex-GCC plius EGCS yra naujasis GCC 🙂

    1. oooo Medis gerulis. Superinis medis. Debian ir Ubuntu žiū vistik patys didžiausi.
     O ir ištiesų atranka ypatingai įdomi, su dėsniais, kokių norėdamas neprigalvosi 😉

   2. vyteniss says:

    Tai koks IBM su redhat’u ranka ranką trina. Giliau pasiknisus tai dauguma vienaip ar kitaip susiję 🙂 kas dėl tų distrubucijų nunykimo,kerojimosi tai tiesos yra. Tik atsekt gana sunku 🙂 Va čia kažkas panašaus atvaizduota http://www.cyberciti.biz/tips/linux-kernel-history-and-distribution-time-line.html

    1. Nesvarbu kas kam ir ką trina, svarbu, kad kodas rašomas visos ekosistemos labui 🙂

     1. Turėjau omeny,kad viskas susiję-kaip visatoj kokioj,veikiama vienokių ar kitokių veiksnių 🙂

      1. Tai jau tas “kaip” nereikalingas. Ir taip mes toj Visatoj. Mes net toje pačioje gamtoje, nors sakom, kad ant aksfalto bute daugiabutyje, tai jau ne gamta, bet iš principo tai neteisingas teiginys.

What do you think?

Note: Your email address will not be published

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <div align="" class="" dir="" id="" lang="" style="" xml:lang=""> <embed style="" type="" id="" height="" width="" src="" object=""> <iframe width="" height="" frameborder="" scrolling="" marginheight="" marginwidth="" src=""> <img alt="" align="" border="" class="" height="" hspace="" longdesc="" vspace="" src="" style="" width="" title="" usemap=""> <map name="" area="" id=""> <object style="" height="" width="" param="" embed=""> <param name="" value=""> <pre style="" name="" class="" lang="" width="">

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Skip to toolbar