Čia įsivaizduokime visą Lietuvos politinį lauką. O tame lauke yra liberalų partija, kuri irgi turi savo politinį lauką.

Paaiškinimas

Žmonės vis manęs klausia ką reiškia tos mano tinklo diagramos ir kaip jas skaityti. Tai štai mano paaiškinimas. Pradėsiu nuo kiek toliau.

Kaip atsiranda politikai?

Aš turiu savo įsivaizdavimą – pagal savo pavyzdį. Aš žinau, kad keletas kitų žmonių turi irgi savo įsivaizdavimą.

Aš politiku tapau įsitraukęs į fleimų karus soc. tinkluose ir pradėjęs rašyti blogą.

Kiti gi tikriausiai pajaučia pašaukimą tiesioginiu arba netiesioginiu būdu 😀

O ką daro politikai?

Aš vėlgi turiu savo įsivaizdavimą. Manau, jog kiekvienas politikas stengiasi atstovauti įvairaus didumo žmonių grupes, esančias jo informaciniame burbule. O to reikia tam, kad tie žmonės balsuotų už politiką rinkimuose (čia demokratinėje santvarkoje).

O žmonės turi įvairiausių problemų, kurias politikai sakosi išspręsią prieš rinkimus. Kas jau ten po rinkimų nutinka – reiktų analizuoti kiekvieną atvejį atskirai.

O ko reikia, kad problemos būtų sprendžiamos?

Čia įsivaizduokime visą Lietuvos politinį lauką. O tame lauke yra liberalų partija, kuri irgi turi savo politinį lauką.
Čia įsivaizduokime visą Lietuvos politinį lauką. O tame lauke yra liberalų partija, kuri irgi turi savo politinį lauką.

T.y. nuo ko pradėti reikia? Taip jau nutiko, kad atsirado pas žmones ideologijos. Nes tą pačią problemą galima spręsti keliais būdais. O ideologijos padeda tas problemas spręsti sistemingai. Daugiau apie jas nesiplėsiu, nes mano paaiškinimo tema yra kiek kita.

Dabar įsivaizduokime, kad tas įvairias ideologijas atstovauja partijos. Žinau, kad nėra tai lengva, bet įsivaizduokime. Tada paimkime kokią nors vieną partiją ir paanalizuokime jos ideologiją. Sakykime, kad yra liberalų partija, kuri atstovauja liberalizmo ideologiją. O su ideologijomis yra dar toks dalykas, kad jos pačios būna ne visai vienalytės (tokia jau tų ideologijų savybė). Tai toje pačioje liberalų partijoje yra politikai, kurie yra kairesni liberalai, o kiti dešinesni liberalai. O dar kiti liberalai labiau liberalai, o kiti mažiau.

Informaciniai burbulai

Kodėl nutinka toks išplaukimas toje pačioje ideologijoje? Ogi todėl, kad žmonės yra įvairūs. Ir tie, kurie nutaria būti politikais girdi/mato savo info-burbule esančius žmones.

Geras dalykas yra išeiti iš info-burbulų ir išsiaiškinti ko nori didžioji dalis pavyzdžiui liberalizmo ideologijai prijaučiančių rinkėjų. Ir tai nėra paprasta.

Mūsų rinkimų į Seimą sistema yra dėkinga tuo, kad galima paanalizavus duomenis pamėginti pasiaiškinti kokie rinkėjai ir kiek tų rinkėjų kokius derinius politikų reitinguoja savo biuletenyje. VRK atvėrė duomenis todėl tą padaryti tikrai galima.

Pagal tuos derinius galima būtų pamėginti dekoduoti ką rinkėjai mums sako. Pavyzdžiui rinkėjas, reitinguoja 5 kandidatus: “Autoritarinis kairuolis”, “Autoritaras -1 kairuolis”, “Autoritarinis kairuolis -1”, “Kairuolis centristinis”, “Autoritaras centristinis”, tai reiškia, kad jo požiūris yra “Autoritarinėje kairėje”. Čia, žinoma, jeigu rinkėjas galvoja kas jo pažiūras vienoje ar kitoje partijoje atstovauja, o ne tiesiog reitinguoja pagal mėnulio fazę ar tiesiog pirmus penkis sąraše užrašo.

Čia sakykime vienos partijos politinis laukas.
Čia sakykime vienos partijos politinis laukas.

Kita vertus, tie rinkėjai, kurie pirmus penkis įrašo irgi kažką reiškia. Tai reiškia, kad jie tiki ta ideologija, bet arba pasitiki, arba nesidomi kokie partijoje yra politikai.

Šiame youtube rasite labai gero duomenų analitiko analizės rezultatus:

Tai ką aš darau (tinklo diagramos) nėra taip gerai, kaip galėtų būti. Tai tiesiog esančių duomenų atvaizdavimas tam tikru būdu. T.y. visi rinkėjai ir politikai pavaizduojami 2D erdvėje, kur panašiai balsuojantys rinkėjai yra panašioje vietoje, tuo pačiu panašūs politikai (rinkėjų požiūriu panašūs) irgi yra panašioje vietoje toje pačioje 2D erdvėje:

Čia yra LVŽS 2016 rinkimų rezultatai daugiamandatėje
Čia yra LVŽS 2016 rinkimų rezultatai daugiamandatėje. Apie spalvų kodą gal vėliau.

Tai toks vat jums paaiškinimas.

Vėliau galima paimti tas tinklo diagramas ir žiūrėti kur kokios rinkėjų grupės ir kas yra toks rinkėjų grupės – kokius kandidatus jos reitinguoja ir ką mums tai sako. Tai tą vėliau imsiuosi daryti:

Raudonai apibraukiau susicukravimus rinkėjų.
Raudonai apibraukiau susicukravimus rinkėjų.

 

Skirmantas Tumelis

Sudėtingi dalykai susideda iš paprastų. O patys sunkiausi yra paprasti dalykai.

What do you think?

Note: Your email address will not be published

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <div align="" class="" dir="" id="" lang="" style="" xml:lang=""> <embed style="" type="" id="" height="" width="" src="" object=""> <iframe width="" height="" frameborder="" scrolling="" marginheight="" marginwidth="" src=""> <img alt="" align="" border="" class="" height="" hspace="" longdesc="" vspace="" src="" style="" width="" title="" usemap=""> <map name="" area="" id=""> <object style="" height="" width="" param="" embed=""> <param name="" value=""> <pre style="" name="" class="" lang="" width="">

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Skip to toolbar