REDNEX

Tikriausiai tai bus ne naujiena, jei jums pasakysiu, jog pienas mūsų parduotuvėse gaunamas melžiant įvairius žinduolius.

Tai negalioja tam pienui ir jo milteliams, kuris gaminamas iš sojos pupelių.

Tai štai: dažniausiai vartojama, varškė, grietinė, sūris, išrūgos, kazeinas ir kitoks gėris gaunamas iš žinduolių pieno. Nesu tikras kas ir kodėl sugalvojo, kad žinduoliai duodantys mums pieno masiniam vartojimui yra karvės. Gal tas, kuris sugalvojo, tai sugalvojo dėl to, kad jos daugiausiai to pieno duoda. Gal dėl to, kad jų naudingumo koeficientas aukščiausias?

Tai štai buvau tokiame seminare. Ten išgirdau rimtų mokslininkų pasakojimų apie tai, kaip jie didina karvių naudingumo koeficientą ir kaip valdo šalutinių produktų sukeltus nenaudingus efektus.

Karvės įėjimų/išėjimų grubi analizė
Karvės įėjimų/išėjimų grubi analizė (nugvelbta iš PRIFYSGOL Aberystwyth universiteto atstovo prezentacijos)

Štai šis paveiksliukas yra viso seminaro leitmotyvas. Karvė ėda, šika, myža, riaugėja ir duoda pieno. Žinoma, daug energijos sunaudoja metabolizmui, bet šiuo atveju rimti mokslininkai dėl palyginus nedidelio kiekio šiame kontekste neanalizuoja. Galbūt tai labiau analizuojama mėsinėse kultūrose.

Labai tikiuosi, kad abejojančių pieno kilme, perskaičiusiųjų iki čia stipriai sumažėjo. Tiksliau to pieno, kurio daugiausiai vartojame, kilme.

REDNEX = REduction Nitrogen EXcretion (azoto išskyrimo mažinimas) – taigi tai visai ne rudakakliai nevalos kaimiečiai, kaip juos pašiepiamai vadina amerikiečiai. Man pačiam buvo kiek netikėtas požiūrio taškas, iš kurio žiūri tie rimti dėdės ir tetos, kalbėję šiame seminare. Šiame seminare, pagrindinis požiūrio taškas yra azotas. Azotas, kaip cheminis elementas surišantis metabolizme naudojamas maistines medžiagas ir atsilaisvinantis atgal per karvės nasrus (taigi metanas neturi azoto, ačiū Rimbui) ar šlapimo bei išmatų šalinimo angas kitokiais N-junginiais.

Kitas – kiek stambesnis požiūrio taškas, tai žmonės. Tiksliau jų kiekis. O dar tiksliau žmonių maistas. Pienas – vienas pagrindinių baltymų ir kalcio šaltinių. Šitiek daug žmonių pasaulyje yra ne vien todėl, kad buvo sugalvotos ir išvestos grūdinės kultūros, bet ir dėl to, kad buvo išvestos gyvulių kultūros.

Taigi, turime pasitelkti efektyvius maisto gamybos metodus, jei norime išsimaitinti. Juoba, kad mūsų anot Wikipedia jau ~7 milijardai.

Žmonės pastebėjo, jog tiesiog paprastuoju būdu didinant maisto kiekį karvei, pieno ima nebedaugėti (pasidaro mažiau nei tie 25% – žr. paveiksliuką aukščiau). Užtai išmatų ir šlapimo padaugėja žymiai. Suprato, jog vien maisto kiekis problemos nesprendžia – reikia gerinti ir maisto kokybę. Ir ne tik kokybę bet ir režimą. Neužtenka net ir to, todėl kišame nagus ir į genetiką.

Tarp kitko – diskusijoje buvo svarstoma ar Lietuvai reikia gerinti karvių genetiką ar pašarų kokybę ir režimą. Lietuviai buvo už genetiką, o užsieniečiai tvirtino, kad labiau reikia gerinti pašarus ir režimą.

Kosminės technologijos taikomos visur - tame tarpe ir spektrinė analizė. Naudojama ne tik didžiojo sprogimo teorijai grįsti, bet ir cheminei maisto sudėčiai analizuoti.
Kosminės technologijos taikomos visur - tame tarpe ir spektrinė analizė. Naudojama ne tik didžiojo sprogimo teorijai grįsti, bet ir cheminei maisto sudėčiai analizuoti. (Pasiskolinau iš konstanta.lt, o šiaip ©Wikimedia Commons)

Tai štai lazerinėmis technologijomis ginkluoti mokslininkai ėmė analizuoti pašarus, rinkti duomenis ir daryti išvadas:

Štai taip pašarus tyrinėja lazeriais ir tai yra PRIFYSGOL Aberystwyth universiteto dalyks...
Štai taip pašarus tyrinėja lazeriais ir tai yra PRIFYSGOL Aberystwyth universiteto dalyks...

Bet kuom mes tą savo melžiamą karvę bešertumėm – vis tiek bus išmatų ir šlapimo. Ir vis tiek jo bus labai daug. Tiek daug, kad bet kokia natūrali ekosistema būtų suardyta negrįžtamai[1]. Daugiausiai ir aktyviausiai ekosistemos ardyme dalyvauja azotas. Žodžiu azotas yra BLOGAI!

Bet jeigu augalai negaus azoto – jie negalės sintetinti organinių junginių. Jei augalai negalės sintentinti organinių junginių – karvės negalės jų įsisavinti. O jeigu karvės negalės jų įsisavinti, tai neįsisavins. O jeigu neįsisavins tai ir pieno mažiau duos. O žmonės tada badaus. Todėl azotas yra GERAI!

Tai gerai ar blogai? Ogi gerai, jeigu jis surištas tam tikruose junginiuose. O blogai, jeigu palaidas kitokiuose. Azotas dirvožemyje labai greitai surišamas į GERUS junginius. O atmosferoje atsipalaidavęs koks nors amoniakas ar metanas – BLOGAI.

Paprastai tariant – visur šikantys ir myžantys nekontroliuojamai žmonių laikomi didžiuliai kiekiai galvijų (ir kitų gyvūnų) yra BLOGAI.

Čia turime ir kitą moralinę dilemą: jei norime kontroliuoti gyvūnų į atmosferą išmetamus nepageidaujamus azoto junginius – privalome juos laikyti uždarus, rinkti ekskrementus ir padėti azotui (šiaip jau ir kitiems elementams, kaip fosforas) rištis į nekenksmingus junginius. Bet gyvūnai geriausiai jaučiasi laisvėje… Daugiau laisvų gyvūnų – daugiau nepageidaujamų azoto junginių ekosistemoje, o mažiau gyvulių apskritai – daugiau bado (tarkim).

Paskui mes aplankėme vieną didžiausių fermų Lietuvoje Bernatoniuose.
Paskui mes aplankėme vieną didžiausių fermų Lietuvoje Bernatoniuose.

Olandai štai kiaulių ekskrementus džiovina ir pardavinėja. Šūdų granules gamina ir pardavinėja. Dar degina biokuro katilinėse. Olandai į šūdus ir myžalus žiūri rimtai – jei koks ūkininkas būtų pagautas taškant srutas ant žemės (netgi pavasarį) – jam grėstų kalėjimas. Olandijoje organines trąšas privaloma įterpti į dirvožemį – kad kuo trumpiau ir mažiau sąveikautų su oru. Mat ekskrementai sąveikaudami su oru (t.y. vykstant aerobinėms reakcijoms) – išsiskiria bloguosius azoto junginius.

Mėšlo granulės (nugvelbiau iš Olando prezentacijos)
Mėšlo granulės (nugvelbiau iš Olando Fridtjof de Buisonjé prezentacijos)
Mėšlo tręšiamašinė (iš www.ars.usda.gov)
Mėšlo, tiksliau srutų tręšiamašinė (iš www.ars.usda.gov)

Tad itin svarbu, kad gyvulių ekskrementai kuo trumpiau sąveikautų su oru – jie renkami į specialius rezervuarus, o į dirvožemį įterpiami (o ne šiaip iškratomi, kaip mėšlas kaime[2]). Panašiai kaip toje fermoje, kur buvome – karvės gyvena ant grindų su tarpais, į kuriuos krenta ekskrementai, kurie vėliau stumiami į srutų upes, kurios vėliau surenkamos specialiuose rezervuaruose[3].

Nežiūrint to, kad Lietuvoje yra tokio dydžio fermų, kokių neturi net Olandija – jų yra daug mažiau, nei ten. Net ~72 procentai visų Lietuvoje karvių, iš kurių pieną perka jo perdirbėjai, gyvena pas “ūkininkus”, kurie laiko vieną ar dvi jų. Manoma, jog tai viena iš prielaidų, dėl kurių mūsų pieną taip gerai perka užsieniečiai. Mat maistas įvairesnis ir neužterštas įvairiais sintetiniais priedais.

Užtai mes tikriausiai mažiausiai kontroliuojame blogąsias azoto junginių emisijas į vidaus vandenis ir atmosferą. Bet kiekiai, palyginus su kitomis Europos šalimis – nedideli:

Azoto blogų junginių perteklius Europoje.
Azoto blogų junginių perteklius Europoje. Žinoma, aš tai nežinau jų matavimų metodikos 😀

Žemės ūkio verslas – ne toks paprastas dalykas: nuo lazerių iki genetikos. O ir šiuolaikinė lietuviška ferma nė iš tolo neprimena mano vaikystėje matytą sovietinę fermą Kiaušų kaime, kur srutos tekėjo upeliu į šalia esantį prūdą, kuriame mes maudėmės ir gaudėm žuvis iš lazdyno rykštės pagamintomis meškerėmis.

Šiuolaikinė maisto pramonė – tai suderinti procesai, kur medžiagų perteklius (pavyzdžiui, kaip monetų kalyklose liekantis “rėtis”) atiduodamas į žaliavų apdorojimo procesus – taip mažinant atliekų emisijas.

Man savaime kilo klausimas – ar tie 7 milijardai žmonių ne didesni blogųjų azoto junginių laisvintojai, nei visi tie gyvuliai sudėjus juos kartu. Pasirodo ne. Po pokalbio su tuo pačiu šauniu olandu išsiaiškinome, jog žmonės paprastai tuštinasi fiksuotose vietose į anaerobinę aplinką. Vėliau visa tai sistemingai valoma (kiek išvaloma – kitas klausimas) ir nukenksminama. Ačiū klozeto ir kanalizacijos išradėjams! Tokia, regis, smulkmena ar net kitu atveju patogumas – išgelbėjo Pasaulį…

Seminaro metu jo dalyviams kilo klausimas: kiek daug įmanoma gerinti karvių naudingumo koeficientą? Profesorius amerikietis atsakė, kad biologija suteikia praktiškai beribes galimybes, bet tada reiktų aukoti daug etinių dalykų – karvės taptų nebepanašios į karves.

Galbūt ateityje taip ir bus – turėsime kokias keturias termobranduolines elektrines, gaminančias žmonijai reikalingą energiją ir kokias aštuonias gigantiškas sferines karves levituojančias aukštuosiuose atmosferos sluoksniuose, gaminančias, tiksliau sintetinančias mums maistą:

Sferinės karvės maitinančios žmoniją.
Sferinės karvės maitinančios žmoniją.

Tai, principe, tiek ir norėjau papasakoti jums šiandien 😀

_______________________

[1]– Skubu paaiškinti, kodėl tai blogai. Ekosistemoje tarp jos dalyvių vyksta įvairūs mainai ir dėl to ore turime tam tikrą dujų mišinį, kuriuo kvepuojame, o įvairios organinės medžiagos įvairiais pavidalais ir koncentracijomis – tai maistas. Jeigu ekosistema bus suardyta – keisis medžiagų koncentracijos, jų junginiai ir vieta. Tai gali grėsti tuo, kad nebus kuo kvėpuoti ir nebus ko valgyti ir tada visi sirgs ir mirs.

[2]– Tiesa, mėšlas kaime pavasarį – nėra toks blogas dalykas. Šis susipresavęs per visą žiemą vykstant anaerobinėms reakcijoms turi jau daug azoto geruose junginiuose.

[3]– Tų rezervuarų turinys turi būti permaišomas kartas nuo karto. Olandas pasakojo, jog itin svarbu užsiimti teisingą poziciją tai darant – būti ne pavėjui. Antraip išlaisvinti junginiai gali gan stipriai nunuodyti. Jei neklystu jis kalbėjo apie vandenilio sulfidą (H2S).

 

Skirmantas Tumelis

Sudėtingi dalykai susideda iš paprastų. O patys sunkiausi yra paprasti dalykai.

10 Comments on REDNEX

 1. Rimbas says:

  Pataisymą siūlau: metano sudėtyje azoto (N) nėra. Cheminė formulė CH4. O H2S labai smirda. Mes su juo dar mokykloj kiaulystes krėsdavom.

  1. Ačiū. Pataisiau. Iš nasrų azotas neina 😀

 2. Adomas says:

  Blem vėl eilinis FP7 projektas, kuris maitina klerkelius ir visuomenines bullšito organizacijas (kuriose, jei panagrinėtumėte, būriuojasi giminės…kad ir BLF). Tokiu atveju ES lėšos nueina visiškai perniek. Kokia reali nauda iš to, kad mokslininkais apsimetantys klerkeliai ir visuomeninių organizacijų veikėjai dėsto tą patį per tą patį ir neperžengia 12os klasės žinių? Taip ir minta hipsterių karta apie kurią Užkalnis šneka 🙂
  Pamenu senus gerus laikus, kai FP6 projektuose buvo tokių, kurie “radio occultation” principus išnaudoję pavertė GPS sistemą tuo pačiu ir kitų matavimų atmosferoje įrankiu. Tokiu būdu sutaupė milijardus…va čia suprantu “proryvas”, o šitie bullšitai ir bukletėlių dalybos -- nulis. Tegu vat paskaičiuoja antropogenines azoto junginių emisijas kiekvienam kvadratiniam km Lietuvoje, bent bus realiai inventorizuota ir bus kažkokia medžiaga realiems tyrimams 🙂
  Gal gavosi negatyviai, bet dauguma tokio pobūdžio projektų -- trepsėjimas vietoje, kuris demotyvuoja ir stabdo tuos, kurie gali ir nori kažką realiai naudingo nuveikti. Pamato kaip trepsėtojai viską susirenka ir apsisprendžia tūlas mokslininkas, kad žinot, gerb. bendrapiliečiai….eikite jūs pypt aš dirbsiu nebe žmonijos, o savo pilvo labui.

  1. Na, man nesusidarė toks įspūdis seminare. Bet taip pat nežinau kaip yra iš tiesų. Nežinau ir kas tas BLF ir kiek jie blogi.

   Dėl 12 klasių žinių taip pat nesupratau. Ar norėjote pasakyti, kad tame projekte žmonės nuo 12 klasės nebetobulėja, nes nuolat plauna pinigus ir tinginiauja? Na, man, vėlgi, nesusidarė toks įspūdis.

   Pasažo apie GPS proryvą visai nesupratau. Ar ten EU rėmė kažkokius žmones, kurie panaudojo GPS’ą taip, kaip negalvojo niekas naudoti ir dabar turime daug iš to gerų dalykų? Tai gal žinote tada kuo skiriasi FP6 nuo FP7? T.y. kas pasikeitė, kad FP7 metu tokių projektų nebėra (ar yra?)?

   Žinoma, jūsų patarimas imti ir išmatuoti yra labai geras. Pasistengsiu progai pasitaikius perduoti, kad imtų ir išmatuotų.

   Iš paskutinės pastraipos taip ir nesupratau ar jūs konkrečiai apie REDNEX kalbėjote ar apie kažką kito (pvz. BLF)?

   1. Adomas says:

    Skirmantai, yra “bylikai” tokių institucijų kaip BLF su “popieriniais” specialistais ir jei pasektum takelį nuo vieno specialisto iki kito -- paaiškėtų jų tarpusavio sąryšiai, o vėliau paaiškėtų ir artimų žmonių (giminių, geriausių draugų ir t.t.) darbo vietos valstybinėse įstaigose, kurios užsako darbus ar finasuoja tam tikrus projektus. Tam puikiai pasitarnauja Facebook’as 🙂
    Ką aš noriu pasakyti yra tai, jog visa tokia veikla yra butaforinė ir popierinė, kuri nei sumažins to azoto išmetimus nei realiai yra verta tų lėšų, kurios išmetamos ir kaip priešpriešą tokiem pseudo projektams pateikiu pavyzdį, kuomet ES finansuojama (per FP6 programą) rimta specialistų grupė kaip pavyzdys nuo A iki Z sukūrė technologiją ir vadinamas aplikacijas, kuomet GPS išnaudojama ne tik vietos nustatymui ir tuomet nebeprireikė plėsti įvairių parametrų matavimo tinklų bei leisti naujų palydovų. Tai visiems ES piliečiams sutaupė milijardus, o išleisti projektui tebuvo keli milijonai.
    Projektas, mano kuklia nuomone, turi baigtis apčiuopiamais rezultatais, o ne pasvaičiojimais “informuota visuomenė, išleista 10 tūkst. bukletų ir pravestos 5 diskusijos su ekskursijom”. Tangible results va kas turėtų būti tikslas.
    O dėl 12-os klasės, tai turiu omenyje, kad projekto visuomenei pateikiamoje informacija neturi nieko naujo, ko neturėtų žinoti 12-okas. Azoto ciklas ir taip aiškus tiems kas per chemijos pamokas ne rūkyt bėgdavo. REDNEX’o puslapyje matau, kad yra šiek tiek fundamentalių tyrimų, bet juos daro tikrai ne Lietuva, o aš šneku apie būtent lietuvių rolę projekte.
    Viskas tvarkoj, kad koks universitetas gavęs REDNEX’o lėšas bando gilintis į optimalų baltymų skilimą atrajojančių gyvulių skrandyje, bet netvarkoj tas, kad dalis lėšų skiriama tokiems BLF ir popieriniams ministerijų bei kitų organizacijų ekspertėliams, kurie jas “įsisavina” rengdami tuštokus informacijos ir naudos prasme renginukus.

    1. Aprašėt “business as usual in Lithuania”.

     Tačiau didžiosios fermos Lietuvoje azoto išmetimus tikrai sumažinusios. Srutų duobės tvarkingos, nutekėjimai padaryti (žr. fotkę, kur mes karves lankom). Nepalyginsi su sovietmečio fermomis, kur srutos subėgdavo į šalia esantį vandens telkinį. Tos karvutės, kur po vieną -- po dvi laukuose neskaičiuojamos. Dėl jų darau prielaidą, kad Lietuvoje azoto teršimą tiksliau suskaičiuoti kebloka.

     Seminare buvo ir gan stambių Lietuvos gyvulių laikytojų. Jie sužinojo ką daro krūtos mokslo įstaigos šioje srityje. Papasakojo taip pat kokiomis metodikomis naudojasi dabar (jei gerai atsimenu -- tai perka kažkokias vokiškas/skandinaviškas lenteles).

     Lietuvių šiame projekte kol kas lyg ir nėra. Nesu tikras, bet lyg ir REDNEX’o organizacijos kažkuris aktyvusis narys (o gal ir steigėjas) organizavo šį seminarą Lietuvos ūkininkams ir kitiems besidomintiems. Kiek įsisavino ir ar apskritai įsisavino jis kokių nors ES lėšų dėl to -- nežinau.

     Bet man tai buvo visai įdomu ir naudinga. Ir, deja, neatsimenu azoto apykaitos iš pamokų (rūkyt neidavau). Juoba, kad pamokose tikrai nepasakojo apie industrinį šio viso dalyko mastą.

     Į paties BLF veiklą aš neįsigilinęs, tai ką nors tvirtinti ar neigti negaliu. Jei norės ir pamatys gal pakomentuos čia kas nors iš ten 😀

    2. BLF says:

     Noriu pasakyti, kad BLF negavo iš šios projekto veiklos nei lito. Pagalba organizuojant seminarą buvo visiškai savanoriška. O tarp kitko universitetai, kurie turėtų būti suinteresuoti labiausiai dalyvauti panašaus pobūdžio renginiuose dalyvavo itin vangiai. Atvyko tik grupelė iš buvusios LVA. Tikrai be šis vienintelis universitetas daro tyrimus temomis, kurios buvo gvildenamos seminare.
     Mano reziume, tikrai ne BLF čia reikia matyti blogiečiais, kurie anot Jūsų pasisavina ES lėšas, o apskritai Lietuvos mokslinės ir verslo visuomenės vangumą. Verslui dar atleidžiu, nes jie turi pinigų ir į bet kurias jiems reikalingas konferencijas gali patys nuvažiuoti, kad ir kur jos bevyktų. Bet universitetai, kurie nuolat verkia, kad nėra pinigų nuvykti į tarptautines konferencijas, mes negalim dalyvauti diskusijose, kai pristatomi naujų tyrimų duomenys -- kur jie yra tada, kai tokia galimybė jiems suteikiama.

     1. Adomas says:

      Gerb. BLF, pasiskaičiau daugiau apie Jus ir nemanau, kad esate blogiečiai. Pirmas požymis, kad litų nevalgote, o antras geras požymis, kad komunikacija veikia ir dar taisyklinga lietuvių kalba (šiais laikais tai didelė vertybė).
      Dėl universitetų -- sutinku. Karvytės ne tik azotų taškosi į visas puses, bet ir puikiuoju metanu, kuris klimato kaitai (kuri teoriškai lyg ir egzistuoja) daro įtaką, tad negerb. klimatologų nuolatinis nesidomėjimas tikrai “užkerta”, o kai pašnekina žurnalistai -- vaizduoja visa išmanančius. Kitą kartą, kuomet rengsite kažką panašaus (su sąlygą, kad kaip ir šį kartą “nevalgysite” nepagrįstai didelių lėšų iš ES ar LT biudžetų) -- praneškite plačiau, kad ir per patį Skirmantą. Jei ne pats sudalyvaučiau, tai bent vangiąją mokslo senuomenę pabandyčiau paspardyt. Gal išmoktų kąnors, nes pastaruoju metu graudoka padėtis su mokslu.
      Ir…ačiū už atsakymą. Maloniai nustebinot 🙂

 3. mhm says:

  aha. taip

  gaila kiek bobučių kaimo. jos tokiam pijarui neturi ką prieš pastatyti.

  1. Nu kaip neturi. Turi: be galo ekologiškumą.

What do you think?

Note: Your email address will not be published

You may use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <div align="" class="" dir="" id="" lang="" style="" xml:lang=""> <embed style="" type="" id="" height="" width="" src="" object=""> <iframe width="" height="" frameborder="" scrolling="" marginheight="" marginwidth="" src=""> <img alt="" align="" border="" class="" height="" hspace="" longdesc="" vspace="" src="" style="" width="" title="" usemap=""> <map name="" area="" id=""> <object style="" height="" width="" param="" embed=""> <param name="" value=""> <pre style="" name="" class="" lang="" width="">

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Skip to toolbar